MALI GOŚCIE W BIBLIOTECE
Dnia 21 lutego 2018 bibliotekę odwiedzili uczniowie I klasy szkoły podstawowej. Zapoznali się z wystawą poświęconą twórczości H. CH. Andersena, wymieniali jego tytuły baśni. Dzieci wspominały także spotkanie w czytelni z bajkopisarzem Waldemarem Cichoniem i jego bajkami o kocie Cukierku.
Opowiadały również o swoich kotach w domu…
Na koniec maluszki wysłuchały baśni Andersena „Brzydkie kaczątko” w interpretacji pani bibliotekarki.
SPOTKANIE BIBLIOTEKARZY
Nauczyciele bibliotekarze sieci szkół powiatu tarnogórskiego odbyli spotkanie informacyjno- szkoleniowe dnia 1 marca 2018 w SOSW. Szkolenie na temat:
LICENCJE CREATIVE COMMONS W TEORII I PRAKTYCE
przeprowadziła przedstawicielka Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej - Filia Tarnowskie Góry- Pani Monika Stefanowska.
Dalszy ciąg spotkania zajęło omówienie organizacji międzyszkolnego konkursu czytelniczego, przegląd nowości wydawniczych oraz prezentacja ciekawych tytułów literatury dziecięcej i młodzieżowej.
„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ PISARZEM”
Spotkanie z pisarką, blogerką, copywriterką, absolwentką SOSW- DANUTĄ AWOLUSI dnia 7 grudnia 2017 przybrało charakter warsztatów literackich dla młodzieży „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ PISARZEM”. Pani Awolusi w profesjonalny, zwięzły i przejrzysty sposób przedstawiła swój zawód i doświadczenia z nim związane, mówiła, jak zostać pisarzem, jak tworzyć i wydawać książki, jakie są plusy i minusy zawodu pisarza, itd.
Pisarka zachęcała do czytania książek, co daje podstawy do tworzenia własnych utworów oraz namawiała do pisania choćby najkrótszych opowiadań, czyli, żeby w przyszłości zostać literatem, już w wieku szkolnym trzeba dużo czytać i dużo pisać!!! Uczestnicy spotkania mogli wspólnie na żywo ułożyć opowiadanie…
Po zakończeniu gość udzielał rad indywidualnym osobom zainteresowanych pisaniem- bo takich jest wielu wśród młodych ludzi… Oby im się tak powiodło, jak naszej absolwentce!
Dumni z byłej uczennicy są nauczyciele SOSW- serdeczne powitania, wspomnienia, wspólne zdjęcia są tego dowodem.
Pani Awolusi otrzymała recenzję swojej książki „Na wysokim niebie” napisaną przez Agatę Karbowską z klasy III gimnazjum.
Zdjęcia na Facebooku
ZAKŁADKA DO ULUBIONEJ KSIĄŻKI
Mali czytelnicy z klas IV wykonali na lekcjach plastyki zakładki z motywem ulubionej książki. W gablotach przed biblioteką została urządzona wystawa prac z książkami odnoszącymi się do nich. Najtrafniej reklamujące daną książkę zakładki zostały nagrodzone.
BOOKS BOX
Na korytarzach SOSW pojawiły się pudła z książkami o różnej tematyce, a na pudłach napis :”WEŹ SOBIE KSIĄŻKĘ I POCZYTAJ!” Może to sposób na nudę, na spędzenie przerwy, na polubienie czytania, na poznanie…
BAJKOPISARZ W BIBLIOTECE
Dnia 27.11.2017r.biblioteka gościła pisarza Waldemara Cichonia oraz najmłodszych wychowanków SOSW- uczniów klas I, IV szkoły podstawowej z opiekunami.
Uczniowie już wcześniej zapoznali się z twórczością pisarza- wychowawcy klas czytali głośno swoim wychowankom na lekcjach wychowawczych niektóre opowiadania Pana Cichonia.
Spotkanie odbyło się w bajkowej scenerii- za oknami padający śnieg, w czytelni wystawa książek- bajek, a także dekoracja z bohaterami bajek namalowanymi przez uczennice ,klasy III DR M. Lachs i A. Makolądrę.
Pełne humoru opowieści Waldemara Cichonia i wesołe przygody kota Cukierka wywoływały salwy śmiechu maluchów. Pisarz odpowiadał na wszystkie pytania na temat swojej pracy, a nawet dotyczące rodziny.
Pierwszoklasiści podziękowali pisarzowi własnoręcznie wykonanymi kwiatami oraz ogromną laurką.
Na koniec można było nabyć książki napisane przez W. Cichonia i zdobyć dedykację autora. Również biblioteka wzbogaciła się o wszystkie utwory pisarza.
PODARUJ BIBLIOTECE KSIĄŻKĘ
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku ogłoszona została akcja „Podaruj bibliotece książkę”. Akcja miała na celu wzbogacenie zbiorów biblioteki o książki dla dzieci w wieku 7- 12 lat w związku z otwarciem szkoły podstawowej w ośrodku od września tego roku. Reforma szkolnictwa dotknęła również bibliotekę, w której trzeba dostosować księgozbiór do nowych potrzeb. Akcja okazała się bardzo owocna, dowiodła, że społeczność SOSW potrafi się dzielić. Efekty akcji to ponad 750 książek ofiarowanych przez 45 darczyńców- uczniów, rodziców, nauczycieli. Biblioteka wzbogaciła się o encyklopedie, słowniki, lektury, opowiadania, bajki, całe serie książeczek. Książki z pewnością zostaną wykorzystane przez uczniów i nauczycieli!
ZA WIELKI I PIĘKNY DAR – STOKROTNE DZIĘKI!!!
CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM
Biblioteka SOSW włączyła się w TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM w czasie PIKNIKU RODZINNEGO w niedzielę 4 czerwca 2017r. Dziewczęta Ola Makolądra i Kasia Nowok uczennice ZSZ czytały na scenie wiersze edukacyjne (np. „Abecadło”, „Pstryk”) i inne Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.
POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY
„SZLAKIEM GWARKÓW”
I ETAP SZKOLNY – przygotowanie multimedialnej prezentacji „MÓJ ULUBIONY ZABYTEK”
przez 3-osobowe zespoły uczniów gimnazjum.
Zwycięska drużyna reprezentowała SOSW
w II ETAPIE -POWIATOWYM konkursu
w minigrze miejskiej 23 maja 2017r.
Zespół w składzie: JUSTYNA HANCZAR KL. II C
TYMON KASPRZAK KL. II C
ALICJA BARCZYK KL. II D
musiał wykazać się wiadomościami z historii Tarnowskich Gór, znać legendy, a poza tym mieć orientację w terenie, ważna była również spostrzegawczość i inteligencja… Drużyna musiała rozwiązać różne zadania, a następnie przesłać wyniki przez aplikację w sieci Internet.
Nasz zespół poradził sobie świetnie z zadaniami
i zajął II miejsce.
GRATULACJE!!!!
KOCI ŚWIAT W BIBLIOTECE
Dnia 17 lutego 2017r. w związku ze Światowym Dniem Kota biblioteka przygotowała niespodzianki dla czytelników:
- wystawę „Kot w poezji, literaturze, fotografii i filmie…”
- galerię zdjęć kocich piękności oraz drewnianych figur kotów
- prezentację „Kocia misja”
- wesołe filmiki o kotach
- księgę wpisów dla kociarzy
- czekoladowe „kocie języczki”
- zakładki do książek z kotami
Bibliotekę odwiedziło wielu wielbicieli kotów (i nie tylko), którzy dzielili się anegdotami o swoich pupilach, pokazywali ich zdjęcia, wpisywali życzenia na Dzień Kota, mówili za co lubią koty lub nie, zapoznawali się z przygotowanymi atrakcjami. Niektórzy uczniowie ubrali się w bluzy z kocimi elementami, przybyła nawet do biblioteki uczennica- mieszkanka Kotów (koło Tworoga)…
Ten dzień uświadomił jak blisko człowieka są koty, towarzyszą nam na co dzień, żyją w naszych domach i to nie tylko współcześnie, ale od starożytności- mumie kotów znajdowano w grobowcach… Motyw kota często pojawia się w poezji ( np.W. Szymborska „Kot w pustym mieszkaniu”), literaturze, kot jest wdzięcznym obiektem do fotografowania…
Podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w przygotowania oraz obchody święta i wspólną zabawę!
Konferencja bibliotekarzy
Dnia 8 grudnia 2016r. w SOSW odbyła się konferencja sieci bibliotekarzy szkół powiatu tarnogórskiego. Spotkanie połączone było ze szkoleniem w zakresie obsługi programu „Kahoot” i wykorzystania go w pracy bibliotecznej. Kurs poprowadziła Pani Monika Stefanowska- pracownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej- Filia Tarnowskie Góry.
GŁOŚNE CZYTANIE LITERATURY
W poprzednich latach w bibliotece SOSW czytane były utwory Tuwima, Mickiewicza, Prusa, a w Roku Henryka Sienkiewicza i 1050 rocznicy Chrztu Polski wspólną lekturą stało się „Quo vadis”. Czytania odbywały się w auli na „słówkach” dla całej społeczności uczniowskiej w październiku i listopadzie 2016 roku. Konferansjerkę prowadziła WIKTORIA MARKOWSKA, a w roli lektorów wystąpili:
DOMINIK MAZUR
JAKUB SOREMBA
MARCIN POTEMPA
RAFAŁ WRÓBLEWSKI
BŁAŻEJ KRAWCZYK
BRUNO MOSTOWY
Cykl spotkań (I- „Igrzyska”, II- „Walka Ursusa z turem”, III- „Quo vadis, Domine?”) kończył się dokładnie w 100 rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza - 15 listopada, dlatego słuchacze dodatkowo zobaczyli prezentację multimedialną o wybitnym pisarzu, pierwszym polskim nobliście, którą wykonał FRANCISZEK GOLAŚ. Gimnazjaliści pod kierunkiem Pana K. Szeligi przygotowywali prezentacje multimedialne o pisarzu. Prezentacje odtwarzano w telewizji szkolnej na korytarzu. Nagłośnieniem, oświetleniem, obróbką i wyświetlaniem prezentacji zajmował się Artur Morys- Magiera, pomoc techniczna- Kacper Kubacki.
W gablotach przed biblioteką urządzono również wystawę o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Działania biblioteki SOSW miały na celu przybliżyć sylwetkę pisarza,
ale przede wszystkim zachęcić do przeczytania jego dzieł w całości!!!
WARTO!!!
Z KSIĄŻKĄ W PLECAKU
Jesienią 2016 roku klasa II LO wybrała się na wycieczkę w Beskidy z lekturą w plecaku. Każdą okazję młodzież wykorzystała na czytanie, co widać na zdjęciach np.: wspólne czytanie na polanie, w pięknej górskiej scenerii, w oczekiwaniu na pociąg, w czasie odpoczynku i jedzenia, indywidualnie, w parach i grupowo… Niektórzy wykorzystali lekturę książki jako relaks, jako „usypiankę”, odwiedzali nie tylko sklepy pamiątkarskie, ale również księgarnie…
Licealiści wiedzą, że CZYTANIE JEST NAJLEPSZĄ NAUKĄ!!!
IV Powiatowy Konkurs Czytelniczy
„MÓJ BESTSELLER”
rozstrzygnięty
Dnia 12 maja 2016r. odbył się finał IV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „MÓJ BESTSELLER”. Drużyny ze szkół gimnazjalnych powiatu tarnogórskiego musiały wykazać się dobrą znajomością treści wskazanych przez organizatorów książek dla młodzieży.
Konkurs miał formę teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.
Zespół SOSW w składzie: Anna Tomżyńska kl. III B,
Jagoda Kaczmarczyk kl. II D,
Julia Shestopalov kl. II A
zajął III miejsce.
Dodatkowo nagradzane były plakaty „MÓJ BESTSELLER”, wśród których najlepszy okazał się autorstwa A. Tomżyńskiej, a wyróżniona została praca J. Kaczmarczyk.
GRATULACJE!!!
TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA
„LALKI” BOLESŁAWA PRUSA
W dniach 7-11.12.2015r. w bibliotece spotykaliśmy się na długich przerwach w celu wysłuchania 10 fragmentów powieści
w interpretacji licealistów SOSW.
Lektorzy:
WIKTORIA BENDUCH MAGDALENA RUPIK
KAROL DOLIBÓG BARTOSZ GLIMASIŃSKI
DOMINIK MAZUR
Konferansjer: RAFAŁ GRAJCZYK.
Wystawy towarzyszące:
1. Życie i twórczość Bolesława Prusa
2. Fotografia II połowy XIX wieku (Warszawa, moda)
3. Z „Lalką” Bolesława Prusa przez XIX wieczną Warszawę
Konkurs na stylizację z „Lalki”.
Zwycięzcy:
- w kategorii strój damski: I miejsce WIKRORIA HETMAN kl. I LO
II miejsce KINGA JAGIELSKA kl. I A Gim.
III miejsce WIKTORIA BENDUCH kl. III LO
- w kategorii strój męski: I miejsce PAWEŁ GOLLA kl. I A Gim.
II miejsce OSKAR ZGONINA kl. I LO
III miejsce KAROL DOLIBÓG kl. III LO
Nawet przerwy pomiędzy lekcjami można wspólnie spędzić z pożytkiem i na wesoło!!!
III POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY
„POSZUKIWACZE ZAGINIONEGO RĘKOPISU”
ZAKOŃCZONY!!!
Dnia 20.05.2015r. odbył się finał konkursu.
Miejsce:
Salezjański Ośrodek Szkolno- Wychowawczy (aula);
Park Krajobrazowo- Turystyczny „Repty i Dolina Dramy”,
„Sztolnia Czarnego Pstrąga”
Organizatorzy:
Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Katowicach
Filia w Tarnowskich Górach;
Samokształceniowe Koło Bibliotekarzy Tarnogórskich Szkół
Forma:
gra terenowa (odnalezienie zaginionego rękopisu
na podstawie przeczytanych źródeł, mapy, tablic informacyjnych,
rozwiązanych zadań i zagadek)
Uczestnicy:
uczniowie szkół podstawowych
i gimnazjalnych tarnogórskiego powiatu
Zwycięzcy: w kategoriiGIMNAZJUM
I miejsce- Gimnazjum nr 5 w składzie:
DARIA DANIEL
ALEKSANDRA GĘSIARZ
SZYMON KUPIECKI
II miejsce – SOSW w składzie:
SZYMON SOSADA
SZYMON JASIŃSKI
MARCIN KWIECIŃSKI
III miejsce- Gimnazjum nr 1 w składzie:
NIKOLA ANIŚKIEWICZ
OLIWIA POLOCZEK
OLGA ZAJĄCZKOWSKA
W kategorii SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:
I miejsce – SP Świerklaniec w składzie:
KAROLINA KUBIK
MARTA MIOZGA
II miejsce- SP 13 w składzie:
DOMINIKA GARCORZ
NATALIA KACZMARCZYK
JAKUB OPARA
III miejsce- SP 12 w składzie:
TYMON KASPRZAK
NIKOLA SKOPOWSKA
JUSTYNA HANCZAR
Spotkanie organizatorów
III Powiatowego Konkursu Czytelniczego
Biblioteka SOSW 16.04.2015r.
TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA (27- 31.10.2014)
W kameralnym gronie można było posłuchać świetnych interpretacji kilkunastu fragmentów dzieła Adama Mickiewicza, a także zobaczyć wystawę wyjątkowych egzemplarzy eposu i ilustracji M.E. Andriollego.
Trudnego zadania czytania podjęli się uczniowie LO:
Wiktoria Benduch
Magda Rupik
Karol Dolibóg
Bartosz Glimasiński
a także gimnazjaliści:
Anna Duda
Wiktoria Jacak
Franciszek Polak
Jan Strzałkowski
{youtube}vvVQvwHgPJU|450|250|0{/youtube}
„SZARE EMINENCJE ZACHWYTU”
rzeźby z przedmiotów użytkowych
WYSTAWA
Klasa I C Gimnazjum SOSW udowodniła, że poezja może być inspiracją do tworzenia… rzeczy nowych ze starych!!!
PRACE PLASTYCZNE WYKONANE PRZEZ UCZNIÓW GIMNAZJUM SOSW
w roku szkolnym 2013/2014
Powiatowy Konkurs Czytelniczy 2014
„TROPICIELE HISTORII TARNOWSKICH GÓR”
Do etapu szkolnego konkursu zgłosiło się 9 uczniów Gimnazjum SOSW. Ich zadaniem było przeczytanie publikacji dotyczących Tarnowskich Gór („Przewodnik Tarnogórski”, „Tarnogórskie opowiadania”) , a następnie na ich podstawie rozwiązanie testu.
Do etapu powiatowego z najwyższą liczbą punktów wyłonione zostały trzy osoby:
Agnieszka Dolnicka kl. II B
Marcin Kwieciński kl. II A
Szymon Jasiński kl. II C
Zwycięzcy utworzyli trzyosobowy zespół i wspólnie walczyli w dalszych etapach mini- gry miejskiej. W rozwiązywaniu zadań, zagadek dotyczących historii oraz architektury naszego miasta pomagały im przeczytane kolejne książki:
„Małe jest piękne: tarnogórskie detale architektoniczne”
„Historia srebrem pisana… legendy Tarnowskich Gór”.
W rywalizacji liczyła się nie tylko wiedza, orientacja w topografii miasta, ale i czas wykonania zadań. Drużyna SOSW okazała się najlepsza spośród wszystkich gimnazjalnych zespołów w powiecie- zajęła I miejsce.
Zwycięzcy zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.
ROK JULIANA TUWIMA
Rok 2013 to Rok Juliana Tuwima. Biblioteka SOSW uczciła go poprzez zorganizowanie we wrześniu wystawy oraz gazetki o życiu i twórczości Tuwima. Na zakończenie obchodów Roku Tuwimowskiego zespół projektu edukacyjnego przygotował cykl spotkań z poezją pod wspólnym tytułem; „Powrót do dzieciństwa z Tuwimem”. Uczniowie gimnazjum zapoznali się z wierszami Tuwima, dokonali wyboru i przypomnieli utwory dobrze znane z lat dziecięcych swoim koleżankom i kolegom. Na dużej przerwie w czytelni odbywały się recytacje połączone z prezentacjami multimedialnymi , zabawami ruchowymi , konkursem plastycznym:
1. „PTASIE RADIO” recytacja -A. Makolądra, obrazy- P. Jagielski, dźwięki- T. Ślązak
2. „LOKOMOTYWA” rec.- A. Makolądra, K. Nowok, wersja śląska- P. Grobner, obrazy- P. Jagielski, dźwięki- T. Ślązak; wspólna zabawa ruchowa w pociąg
3. „ABECADŁO”, „DWA MICHAŁY” rec. A. Makolądra, K. Nowok, obrazy (animacja+ piosenka)- P. Jagielski; konkurs plastyczny na najładniej ozdobioną literkę ( 3 nagrody)
„MRÓZ” + efekty dźwiękowe+ życzenia świąteczne
Spotkania pokazały, że można spędzać lekcyjne przerwy wspólnie, miło i z poezją!!!
KÓŁKO LITERACKIE
Kółko zainaugurowło swoją działalność w październiku 2013r.
Spotkania odbywają się w czwartki.
Celem działalności jest poszerzenie wiadomości o literaturze, wymiana poglądów, zachęta do czytania, podejmowanie prób własnej twórczości. Uczestnicy mówią o tym, co ciekawego ostatnio przeczytali, o swoich ulubionych książkach i pisarzach, o nowościach, o literackich nagrodach, o różnych zjawiskach literackich (np. gamebook- gra książkowa), o różnych gatunkach literackich (kryminał, fantastyka) i motywach w literaturze (np. śmierć, Boże Narodzenie, smok), o najstarszych książkach w bibliotece i w ogóle; poznają twórców, poetów tarnogórskich, absolwentów SOSW; wyszukują złote myśli o książkach; śledzą wydarzenia życia literackiego w Tarnowskich Górach (wieczory poetyckie, autorskie, debiuty) itd.
WYSTAWA PRAC PRZESTRZENNYCH
W czytelni swoje modele prezentowali uczniowie Gimnazjum SOSW
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Dnia 19.01.2012r. w czytelni miał miejsce finał konkursu fotograficznego „PORTRET GIMNAZJALISTY”. Konkurs był częścią projektu edukacyjnego realizowanego przez uczennice: WIKTORIĘ FUS, ALICJĘ CHMIELEK I KINGĘ KAMINIORZ pod kierunkiem mgr MARTY JOJKO. Wyniki konkursu:
I MIEJSCE - KRZYSZTOF MAGNUSKI GIM. NR 3
II MIEJSCE - URSZULA BOROWIK SOSW
III MIEJSCE - JULIA KLEWANIEC GIM. NR 1
Rozdaniu dyplomów, nagród i podziękowań towarzyszyły warsztaty połączone z wykładem pana KRZYSZTOFA WITKOWSKIEGO na temat kamery obscura. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem, trwały kilka godzin…
W czytelni można było zobaczyć :
- wystawę starych aparatów fotograficznych (zbiory udostępnili: H. LIS, W. GRZESICA, F. SOSADA) ,
- wystawę fotografii- prac konkursowych,
- ekspozycję książek związanych z fotografią.
Organizatorki przygotowały dla wszystkich gości krótki program artystyczny oraz słodki poczęstunek.
PEŁNE ZWYCIĘSTWO!!!
Międzyszkolny konkurs na logo Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Filii w Tarnowskich Górach dnia 19.05.2011r. został rozstrzygnięty. Uczniowie Gimnazjum SOSW zdobyli wszystkie nagrody:
I miejsce JULIA BANASIAK kl. I B
II miejsce NIKOLA KAŃTOCH kl. I C
III miejsce NATALIA TARNAWSKA kl. I C
GRATULACJE!!!
Wystawa 2008/2009 Rzeźba ekologiczna
W czytelni SOSW zorganizowano wystawę prac wykonanych przez uczniów gimnazjum pod kierunkiem mgr Marty Jojko.
Fot. Paulina Ziętarska kl. III C gim.
KONKURS NA EKSLIBRIS BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka- Filia w Tarnowskich Górach ogłosiła konkurs na ekslibris. Udział wzięły szkoły podstawowe i gimnazja Powiatu Tarnogórskiego.
I etap - szkolny:
W Salezjańskim Osrodku Szkolno- Wychowawczym do konkursu przystapiły klasy I-II gimnazjum:
II etap- międzyszkolny
KONFERENCJA BIBLIOTEKARZY
Dnia 15.11.2007r. w bibliotece Salezjańskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (SOSW) w Tarnowskich Górach spotkali się nauczyciele- bibliotekarze Samokształceniowego Koła Bibliotekarzy Tarnogórskich Szkół oraz pracownicy Biblioteki Pedagogicznej. Celem spotkania było zapoznanie się z działalnością, historią, wyposażeniem i zbiorami książnicy SOSW. Uczestnicy mogli zobaczyć pomieszczenia po niedawnym generalnym remoncie, zdjęcia archiwalne, ulotki reklamowe, stronę WWW biblioteki, wystawę prac uczniów, a także wysłuchać komentarzy i relacji obecnej bibliotekarki SOSW- mgr Bożeny Kowal. Goście zgodnie stwierdzili, iż biblioteka SOSW zasługuje na miano książnicy XXI-go wieku. Bibliotekarka podzieliła się również doświadczeniami z przeprowadzenia konkursu na ekslibris z okazji 45-lecia biblioteki SOSW (pokaz uczniowskich projektów). Kolejnym i głównym punktem programu konferencji było szkolenie na temat: Funkcje i wykorzystanie programu MOL w bibliotece szkolnej. Wykład z pokazem multimedialnym przygotowała i poprowadziła mgr Sydonia Lach. Prowadząca cierpliwie, krok po kroku tłumaczyła zawiłości wprowadzania danych, zademonstrowała różne sposoby i źródła tworzenia haseł, możliwości wykorzystania danych programu MOL w codziennej pracy bibliotekarza, a także zastosowania w statystykach i skontrum. Słuchacze mogli wyjaśnić wszelkie problemy związane z MOL- em. Praktyczny pokaz odbywał się przy użyciu komputera, rzutnika multimedialnego, dużego ekranu, programu MOL oraz Internetu. Każdy uczestnik konferencji otrzymał wykaz literatury związanej z programem MOL, ulotki reklamowe SOSW, materiały informacyjne biblioteki pedagogicznej. Ostatnią część zebrania wypełniła dyskusja o bieżących problemach tarnogórskich bibliotekarzy. Ciasnota pomieszczeń, brak czytelni, brak komputera do pracy bibliotekarza, brak telefonu, Internetu, brak pieniędzy na książki i prenumeratę, częste zastępstwa za nieobecnych nauczycieli to największe i najczęściej zgłaszane mankamenty wpływające na jakość pracy bibliotek. Mimo wielu problemów bibliotekarze starają się o wysoki poziom swych usług, czego dowodem jest udział w tej samokształceniowej konferencji.
WYCIECZKA do BIBLIOTEKI ŚLĄSKIEJ w KATOWICACH
Dnia 21 czerwca 2005 roku uczniowie SOSW- przyszli maturzyści i studenci mieli możliwość zapoznania się z historią Biblioteki Śląskiej, z jej zbiorami i pomieszczeniami, a także z zasadami korzystania z nich. Uczniowie zwiedzili nowy gmach biblioteki na placu Rady Europy, zobaczyli wystawę ekslibrisów, zapisali się w poczet czytelników, korzystali z katalogów oraz czytelni.
Z pewnością pobyt w Bibliotece Śląskiej w przyszłości pomoże przygotowywać się maturzystom do zajęć i do egzaminów.
PROMOCJA MŁODYCH TALENTÓW
W Salezjańskim Zespole Szkół uczy się wielu uzdolnionych młodych ludzi, zarówno w gimnazjum jak i w liceum. Talenty przejawiają w różnych dziedzinach. Nie wszyscy jednak mają siłę przebicia, odwagę pokazania się, chęć "sprzedania" wytworów swoich myśli lub rąk. Niekiedy wystarczy zachęta czy lekkie "pchnięcie", pokazanie właściwego kierunku działania i rozwoju, wsparcie duchowe, a młody człowiek szybko się usamodzielnia, rozwija twórczo. Tak było z MARCINEM BRYLSKIM.
MARCIN jako uczeń drugiej klasy LO wydał zbiorek swoich młodzieńczych wierszy. Było to dużym jego osiągnięciem, jednak za bardzo nie wiedział jak "wyjść" z tym do czytelnika. Długo ociągał się z odpowiedzią na propozycję zorganizowania wieczoru poetyckiego , oczywiście z nim jako poetą w roli głównej. Po rozwianiu wielu wątpliwości MARCIN przystał na propozycję bibliotekarki.
Dnia 13.05.2004r. (w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek) odbył się Wieczór Poetycki Marcina Brylskiego. Na program złożyły się utwory ze zbioru "WIERSZE...MYŚLI...ROZWAŻANIA..." w wykonaniu poety i innych recytatorów, a także utwory muzyczne ( nagrania; akompaniament gitary akustycznej- Paweł Stępor- kl. II B LO). Olga Kanclerz z kl. I B LO przeprowadziła wywiad z bohaterem wieczoru, dzięki czemu goście bliżej poznali MARCINA. Po spotkaniu można było nabyć egzemplarz poezji z dedykacją autora.
A później... MARCIN zaczął działać samodzielnie. Zorganizował wieczór poetycki w Katolickim Centrum Kultury w Bobrownikach Śląskich, we wrześniu wydał kolejny tomik swojej poezji pt. "TWÓJ WIR CZASU" (recenzja- dr Stanisław Wawrzyniec Zając), a w związku z tym był gospodarzem trzeciego swojego wieczoru, na który przybyło około 100 zaproszonych gości.
Do drugiego zbioru szatę graficzną i okładkę zaprojektowała MONIKA KANDZIORA- uczennica kl. III A LO- utalentowana plastycznie. Jej grafiki odzwierciedlają treści utworów poetyckich. Promocyjną wystawę prac plastycznych MONIKI zaplanowano na grudzień 2004r. w czytelni SZS.
wyznanie dokonałen wyboru - czy słusznego? nie chciałem się bać, nie chciałem nikomu zaszkodzić, nie chciałem kłamać. dlatego to wybrałem dlatego powiedziałem - pomogę. jak zawsze chciałem dobrze starałem się by poprowadzić to przyzwoicie dalej muszę... dalej - znów dokonuję wyboru... |
strefa zamknięta Znaki zapytania Ciągle obecne w życiu, Towarzyszące niepewności Stojące obok przypuszczeń Znaki, które nigdy Nic nie gwarantują. Znaki, które niczego nie Doprowadzają do końca. Masz ich dość - Dlaczego? Znaki... Szeptające do ucha Istniejące w podświadomości Znaki... Podpowiadające byś Zakosztował zakazanego Byś potrafił uwierzyć w siebie Znaki... Wołające o spełnienie. Tak znaki zapytania - to one! One sprawiają, że trwasz, że szukasz, Że jeszcze istniejesz. |
Talent dziennikarski przejawia AGATA CHAŁUBIEC, która uczy się dopiero w gimnazjum, a już posiada spore osiągnięcia ( praca w redakcji gazetki szkolnej; artykuł jej autorstwa w "GWARKU"). Kiedy zaczęło być głośno wokół MARCINA i zachęcona przez bibliotekarkę, przeprowadziła wywiad z początkującym poetą na łamach gazetki szkolnej "JEST BOSCO", a następnie zamieściła artykuł o nowym tomiku MARCINA. Dzięki AGACIE cała społeczność uczniowska poznała bliżej samego MARCINA oraz jego twórczość.
WYSTAWA ,, ABC UNII EUROPEJSKIEJ'' SPOTKANIE EUROPEJSKIE Z MINISTREM:
W roku szkolnym 2002/2003 zorganizowano wystawę na temat Unii Europejskiej. Celem wystawy było przybliżenie problematyki unijnej oraz przygotowanie młodzieży do mini referendum akcesyjnego przeprowadzanego w SOSW dla wszystkich uczniów, a także uczniów pełnoletnich do referendum krajowego.Wystawę urządzono w pomieszczeniu przylegającym do czytelni.
Czas ekspozycji : maj- czerwiec 2003
Spotkanie europejskie z ministrem połączone z otwarciem wystawy: 14.05.2003
Referendum szkolne: 03.06.2003
Referendum w kraju : 08.06.2003
ETAPY DZIAŁAŃ:
1. nawiązanie kontaktu z Gminnym Ośrodkiem Informacji Europejskiej w Tarnowskich Górach :
-gromadzenie materiałów (ulotki, broszury, plakaty, chorągiewki, gadżety),
- wypełnienie przez młodzież ankiety ,,KROK DO UNII" ( uczniowie klas III i IV LO i LE),
- udział w Pikniku Europejskim w parku miejskim w Tarnowskich Górach dnia 10.05.2003 ( zbieranie materiałów),
- zaproszenie pracowników ośrodka na spotkanie w SOSW,
2. współpraca z Wojewódzkim Biurem Integracji Europejskiej w Katowicach - zaproszenie przedstawicieli na spotkanie europejskie w SOSW,
3. współpraca ze Starostwem Tarnowskich Gór z Biurem Integracji (materiały),
4. współpraca z Pełnomocnikiem do spraw osób niepełnosprawnych przy Starostwie w Tarnowskich Górach ( materiały),
5. współpraca z nauczycielami, uczniami,pracownikami SOSW :
- zbieranie pamiątek, gadżetów, zdjęć, pocztówek z krajów Unii,
- uszycie flagi unijnej- Aleksandra Czura i krawcowe,
- wykonanie flag wszystkich państw Unii,prace plastyczne - Marta Jojko- plastyka,
- urządzanie wystawy,
- przygotowanie poczęstunku- kuchnia,
- kwiaty, kronika- samorząd,
- nagłośnienie- uczeń Adam Bambynek kl. III A LO,
- zdjęcia- mgr JerzyPikiewicz,
- skanowanie- drukarnia,
6. nawiązanie kontaktu z lokalnymi mediami ,,GWAREK'', ,,DZIENNIK ZACHODNI'',
7. zaproszenie ministra,
8. przygotowanie tekstów, drukowanie, kserowanie, opracowywanie,
9. urządzenie wystawy ,,ABC UNII EUROPEJSKIEJ" według działów:
- kraje Unii ( charakterystyka państw, plansze, gadżety, pamiątki)
- sytuacja osób niepełnosprawnych w państwach Unii
- religie w Unii ( święci, świątynie, sanktuaria, salezjanie w krajach Unii)
- ogólne informacje
- symbole Unii- mini-galeria prac plastycznych
10. poinformowanie społeczności SOSW o wystawie i spotkaniu ( ogłoszenia pisemne w głównych miejscach szkoły, ustne- na Radzie Pedagogicznej i na ,,słówku").
Przebieg spotkania :
I. Przybycie i powitanie gości :
ANDRZEJ CHODKOWSKI -podsekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
JOLANTA PRAŻUCH - zastępca dyrektora Wydziału Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego,
MARLENA BUŁA, AGNIESZKA SZYMANOWSKA- WYLEŻAŁ-Gminny Ośrodek Informacji Europejskiej w Tarnowskich Górach,
DYREKCJA SOSW,
NAUCZYCIELE, PRACOWNICY I UCZNIOWIE SOSW,
REDAKTOR GAZETY ,,GWAREK"
II. Wystąpienie dyrektora SZS- ks. DARIUSZA GRZĄDZIELA
III. Przedmowa organizatorki - mgr BOŻENY KOWAL
IV. Wysłuchanie hymnu unijnego- ,,ODY DO RADOŚCI" w wykonaniu uczennicy MAŁGORZATY GWÓŹDŹ -kl.III A LO( podkład muzyczny)
V. Wystąpienie Ministra
VI. Pytania uczniów- odpowiedzi Ministra ( pytania zadawali m.in. ALEXANDER KAZEK- KL.I C GIM.
PIOTR TYTOR- KL. I C GIM.
HAJDUGA AGATA- KL. I C LO
TOMASZ JANUS - KL. I A LO)
VII.Podziękowanie, pożegnanie zebranych i zaproszenie do zwiedzenia wystawy, zabierania ulotek informacyjnych
VIII. Uroczyste otwarcie wystawy ,,ABC UNII EUROPEJSKIEJ" przez Ministra, zwiedzanie wystawy, wpis do kroniki szkolnej, pamiątkowe zdjęcia
IX. Poczęstunek dla gości w stołówce
X. Zwiedzanie wystawy przez poszczególne klasy wraz z nauczycielami w ramach lekcji wychowawczych,WOS i innych.